Konferencja matematyczna za nami…

Dział: Aktualności
Czytany 3004 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach 20-21 października 2016 gościliśmy w Chojnicach wybitnego eksperta prof. Edytę Gruszczyk – Kolczyńską oraz praktyków IBE, dydaktyków matematyki: Małgorzatę Zambrowską i Marcina Karpińskiego.

Konferencja matematyczna. Mity, wyniki badań, wnioski i skuteczne metody kształcenia matematycznego to kolejna inicjatywa edukacyjna zorganizowana przez Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe i Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Chojnicach.
I tym razem przyciągnęła licznych słuchaczy

Konferencja matematyczna

Konferencja matematyczna w CEW

Konferencję otworzyły dyrektor CEW Monika Kuchta i dyrektor Poradni Bogna Klunder zachęcając uczestników do udziału w części warsztatowej po konferencji oraz wykorzystywania ich efektów w swojej codziennej pracy. Wskazały też na innych ważnych współorganizatorów konferencji: bilety wstępu na konferencje zapewniły prace plastyczne dzieci obrazujące ich skokjarzenia z matematyką. Swoją teorię w kwestii liczb i matematyki przedstawili też uczniowie oraz osoby chore na autyzm, uczące się pod opieką Poradni. Reasumując, uczniowie stwierdzili, iż:
„Matematyka jest jak górka, jak umiesz to podejdziesz”,
„Liczby sa jak illuminati, nie wiadomo skąd pochodzą”,
„Liczby są jak poparzenia, małe wkurza, duże jeszcze gorzej” ,
„Matematyka jest jak papier toaletowy: nie kojarzy się dobrze, ale nie można bez niej dobrze żyć”.

Konferencja matematyczna

Bogna Klunder – dyr. PPP Chojnice i Monika Kuchta – dyr. CEW Chojnice

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem po objęło Kuratorium Oświaty w Gdańsku; do współpracy przystąpiła też Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach, zapewniając nauczycielom niezwykle bogatą pomoc dydaktyczną.

Konferencja matematyczna

Edukacja matematyczna – zestawienie bibliograficzne zbiorów dostępnych w Bibliotece Miejskiej w ChojnicachEdukacja matematyczna – zestawienie bibliograficzne zbiorów dostępnych w Bibliotece Miejskiej w Chojnicach

Profesor Edyta Gruszczyk – Kolczyńska wygłosiła wykłady: Dzieci matematycznie uzdolnione: mity, wyniki badań, wnioski oraz Niepowodzenia w nauce matematyki – przyczyny i działąnia naprawcze.

Konferencja matematyczna

Prof. dr hab. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska – niekwestionowany autorytet w dziedzinie rozwijania zdolności umysłowych dzieci wraz z ich edukacją matematycznąProf. dr hab. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska – niekwestionowany autorytet w dziedzinie rozwijania zdolności umysłowych dzieci wraz z ich edukacją matematyczną

Eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych – Małgorzata Zambrowska i Marcin Karpiński podjęli temat: Umiejętności matematyczne uczniów I etapu edukacyjnego w świetle wyników badań IBE.

Konferencja matematyczna

Małgorzata Zambrowska i Marcin Karpiński – Eksperci Instytutu Badań EdukacyjnychMałgorzata Zambrowska i Marcin Karpiński – Eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych

Konferencja matematyczna

W badaniu umiejętności matematycznych IBE brało udział kilkaset tysięcy uczniów.W badaniu umiejętności matematycznych IBE brało udział kilkaset tysięcy uczniów

W ramach badań IBE specjalnie dobrane zadania pozwalały sprawdzić sprawność rachunkową uczniów, umiejętność selekcji informacji, wyobraźnię geometryczną, umiejętność zauważania zależności między informacjami, rozważanie możliwości (czyli analizę zadania i przeprowadzenie prostego rozumowania).

Wyniki badań stanowią dużą pomoc zarówno dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, jak i dla tych pracujących potem z uczniami w klasie IV. Pierwsi mogą lepiej zaplanować pracę z nową grupą uczniów. Drudzy – zyskują dużą wiedzę o umiejętnościach uczniów, które będą dalej kształtować.

Konferencja matematyczna

Przykładem dobrych praktyk podzieliła się Aleksandra Szczepańska nauczycielka SP nr 1 w ChojnicachPrzykładem dobrych praktyk podzieliła się Aleksandra Szczepańska, nauczycielka SP nr 1 w Chojnicach

Uczestnicy konferencji mieli okazję przekonać się, iż od samego nauczyciela zależy, czy i w jaki sposób kształtować będzie uzdolnienia ucznia począwszy od pierwszych etapów jego nauki. Przykład dobrych praktyk w tym zakresie przedstawiła nauczycielka szkoły podstawowej w Chojnicach Aleksandra Szczepańska – dziękujemy.

Podczas warsztatów nauczyciele aktywnie mogli podyskutować na tematy: Wykorzystania gier planszowych w edukacji uczniów I i II etapu edukacyjnego oraz Umiejętności geometrycznych uczniów młodszych i z II etapu edukacyjnego.

Konferencja matematyczna

Konferencja matematyczna

Konferencja matematyczna

Cieszy nas udział nauczycieli miejscowości z innych powiatów – Gorzowa Wielkopolskiego, Tucholi, Malborka, Człuchowa.

Szczególne podziękowania składamy Monice Szopińskiej – dzięki Jej inicjatywom, zapałowi i pracy możliwe są efekty w postaci kolejnych twórczych spotkań.
Na prowadzących ogromne wrażenie zrobiła baza dydaktyczna dostępna dla nauczycieli w Powiecie Chojnickim. Zapytani o wrażenia, docenili przygotowanie organizacyjne oraz zaangażowanie i wyrazili gotowość do dalszej współracy.

Po zakończeniu konferencji prelegenci mieli okazję zwiedzić wystawę Eksperymentarium. Ich szczególną uwagę zwróciły stanowiska „Silny jak Tur”, „Lot bojerem” i „Moda przez wieki”. Mieli okazję wspólnie popracować nad pomysłami uczenia matematyki w Eksperymentarium. Jednogłośnie stwierdzili, że Eksperymentarium jest ciekawym i intrygującym miejscem, w którym nie tylko dzieci i młodzież znajdą coś dla siebie. Zapewnili, że z przyjemnością odwiedzą wystawę ponownie.

Centrum Edukacyjno Wdrożeniowe

Celem nadrzędnym projektu jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności firm z powiatu chojnickiego i człuchowskiego poprzez utworzenie Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego w Chojnicach. Celem bezpośrednim jest stworzenie przestrzeni i funkcjonalności zapewniającej kreowanie procesów proinnowacyjnych w subregionie chojnicko-człuchowskim. Projekt zakłada również stworzenie nowego produktu, jakim są specjalistyczne usługi szkoleniowe i doradcze.

Strona: cewchojnice.eu
Więcej w tej kategorii: Dzień przedsiębiorczości »
Eksperymentarium

Śniadania biznesowe

Konferencje, szkolenia, targi itp

Zielony Tydzień Zawodowca

Zielony Tydzień Zawodowca

12 Lut 2024 Konferencje i szkolenia

Bezpieczna praca i środowisko

Bezpieczna praca i środowisko

23 Paź 2023 Konferencje i szkolenia

Konsultacje dla klimatu

Konsultacje dla klimatu

19 Paź 2023 Konferencje i szkolenia

CEW na Facebooku

Biuletyn Informacji Publicznej
 

O projekcie

Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe w Chojnicach to Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, Więcej

Na stronie

Odwiedza nas 75 gości oraz 0 użytkowników.

Dane kontaktowe

  • ul. Piłsudskiego 30 a,
    89-620 Chojnice
  • +48 52 334 44 50
  • +48 52 334 44 51