Historia Białych Młynów

Dział: Info CEW
Czytany 8871 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W 1360 r. Krzyżacy nadali miastu Chojnice dwa młyny wodne. Z posiadanych młynów miasto miało dawać czynsz w naturze – każdego roku dziesięć funtów okrętowych solonego mięsa, sześć łasztów żyta i tyleż łasztów jęczmiennego słodu, które miały być dostarczane do dworu krzyżackiego w Chojnicach.

 

W XIX w. nastąpił wyraźny wzrost liczby mieszkańców w związku z widocznym ożywieniem gospodarczym miasta. Miasto się rozrastało, nastąpiły istotne zmiany w gospodarce jak i w budownictwie mieszkalnym. Rozbudowa dokonywała się przede wszystkim na otaczające chojnicką starówkę przedmieścia. Od południowego wschodu rozwijało się budownictwo mieszkalne, a we wschodniej części miasta zaczęła powstawać dzielnica przemysłowa. Istotne zmiany dokonały się między innymi w przemyśle spożywczym, młyny wodne zostały zastąpione młynami parowymi.

Jednym z pierwszych młynów, jakie powstały na terenie miasta był młyn Juliana Klotza mieszczący się przy dawnej ulicy Dworcowej 23-32 (obecnie ulica Piłsudskiego). W dwudziestoleciu międzywojennym działały w Chojnicach trzy młyny Jana Dulka przy ul. Towarowej, Juliusza Klotza przy ul. Piłsudskiego oraz Stanisława Latzkego przy Pl. Piastowskim.

Ogromne zniszczenia wojenne, rabunki oraz niszczenie mienia przez żołnierzy radzieckich odzwierciedliły się w gospodarce. Straty były ogromne. Zapewnienie miastu wody i minimum żywności było najważniejszą troską władz. Wojsko dzieliło się mąką z ludnością, która pochodziła z młyna przy ul. Piłsudskiego.

Do naszych czasów przetrwał jedynie młyn Klotza jako jednostka Państwowych Zakładów Zbożowo – Młynarskich PZZ w Chojnicach. We wrześniu 2003 r. sąd potwierdził upadłość Zakładów, obiekty byłego młyna nabyło miasto Chojnice. 28 stycznia 2010 r. Gmina Miejska Chojnice darowała Powiatowi Chojnickiemu prawo użytkowania wieczystego, część nieruchomości położonej przy ul. Piłsudskiego 30 a.

Źródło:

  1. Bedeker Chojnicki pod redakcją Kazimierza Ostrowskiego
  2. Dzieje Chojnic pod redakcją Kazimierza Ostrowskiego

 

Centrum Edukacyjno Wdrożeniowe

Celem nadrzędnym projektu jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności firm z powiatu chojnickiego i człuchowskiego poprzez utworzenie Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego w Chojnicach. Celem bezpośrednim jest stworzenie przestrzeni i funkcjonalności zapewniającej kreowanie procesów proinnowacyjnych w subregionie chojnicko-człuchowskim. Projekt zakłada również stworzenie nowego produktu, jakim są specjalistyczne usługi szkoleniowe i doradcze.

Strona: cewchojnice.eu

Śniadania biznesowe

Eksperymentarium

Konferencje, szkolenia, targi itp

Zielony Tydzień Zawodowca

Zielony Tydzień Zawodowca

12 Lut 2024 Konferencje i szkolenia

Bezpieczna praca i środowisko

Bezpieczna praca i środowisko

23 Paź 2023 Konferencje i szkolenia

Konsultacje dla klimatu

Konsultacje dla klimatu

19 Paź 2023 Konferencje i szkolenia

CEW na Facebooku

Biuletyn Informacji Publicznej
 

O projekcie

Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe w Chojnicach to Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, Więcej

Na stronie

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.

Dane kontaktowe

  • ul. Piłsudskiego 30 a,
    89-620 Chojnice
  • +48 52 334 44 50
  • +48 52 334 44 51