Nasze laboratoria

Dział: Aktualności
Czytany 3265 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nasze laboratoria

Od niedawna w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym w Chojnicach funkcjonują trzy laboratoria: przetwarzania dźwięku i obrazu, szybkiego prototypowania oraz odnawialnych źródeł energii. Każda z pracowni została wyposażona w nowoczesne urządzenia, pozwalające prowadzić prace badawczo-rozwojowe w terenie, programować roboty sterowane za pomocą najnowszych osiągnięć technologii biomedycyny, a także realizować indywidualne projekty graficzne na bazie fotografii, czy technologii skanu 3D. Wyposażenie laboratorium odnawialnych źródeł energii jest mobilne, co z umożliwia realizację badań efektywności wykorzystania energii słonecznej lub wiatrowej w wielu różnych lokalizacjach.

Możliwości laboratoriów powstałych w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym w Chojnicach mieli już okazję poznać przedsiębiorcy – lokatorzy Inkubatora Technologicznego CEW oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu chojnickiego. Uczestniczyli oni w pierwszych warsztatach i pokazach organizowanych przez Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe w Chojnicach z wykorzystaniem wyposażenia posiadanych laboratoriów.

Czy te trzy laboratoria znajdą swoje zastosowania w chojnickich przedsiębiorstwach i przyczynią się do rozwoju innowacji w powiecie? Przedsiębiorcy – lokatorzy Inkubatora Technologicznego CEW już znaleźli szereg inspiracji, by wykorzystać wyposażenie pracowni CEW we własnym biznesie.

„Laboratorium szybkiego prototypowania w CEW, a dokładniej – będąca jego częścią drukarka 3D, zainspirowała nas wykorzystania przetwarzanych przez naszą firmę odpadów z tworzyw sztucznych do produkcji filamentu. Filament jest podstawowym materiałem stosowanym w druku 3D, można go nazwać “tonerem do drukarek 3D”.

Jeszcze niedawno wyobrażaliśmy sobie technologię druku 3D jako coś bardzo odległego, prawie science fiction, dzisiaj nie tylko mamy możliwość obcowania z nią na co dzień w CEW, ale możemy pochwalić się pierwszymi wyprodukowanymi przez nas filamentami.” – mówi Magdalena Szymańska, prezes otwartej w ramach Inkubatora Technologicznego CEW firmy Teja Sp. z o.o. “Teraz zastanawiamy się, jak w naszej działalności można wykorzystać pozostałe wyposażenie laboratorium, szczególnie elementy z zakresu biomedycyny, takie jak znany nam już z terapii biofeedback, hełm EEG” – dodaje.

Pan Arkadiusz Kop-Ostrowski, od początku swojej działalności w Inkubatorze Technologicznym CEW specjalizował się w projektowaniu frontów meblowych i unikalnych mebli projektowanych na indywidualne zamówienie klienta. Teraz, gdy większe realizacje wykonuje
już we własnych halach, do CEW przywiodły go z powrotem nowe laboratoria.
W ramach pracowni prototypowania uczy przedsiębiorców, a także młodzież ponadgimnazjalną podstaw tworzenia trójwymiarowych modeli. „Młodzież bardzo chętnie i szybko opanowuje możliwości grafiki 3D, coraz więcej młodych osób próbuje samodzielnie modyfikować elementy gier komputerowych.” – stwierdza. „Podczas warsztatów w laboratorium Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego w Chojnicach mogliśmy wspólnie pracować nad bardziej profesjonalnymi modelami 3D i możliwościami ich wykorzystywania w rzeczywistości”- dodaje. Zachęca również do samodzielnej pracy z programami do modelowania, tym bardziej, iż bardzo wiele z nich dostępnych jest w wersji edukacyjnej bezpłatnie. Z kolei projektantka pracująca w firmie pana Kop-Ostrowskiego wyjaśnia, dlaczego niektórzy graficy komputerowi wolą w pracy korzystać z tabletu graficznego, takiego, jaki jest w laboratorium CEW: „Piórkiem tabletu znacznie łatwiej jest wykonywać elementy wymagające precyzji, szczególnie chętnie jest wykorzystywany w grafice przy rysowaniu detali oraz tekstur”.

Możliwości laboratoriów CEW chętnie w ankietach oceniają uczniowie, którzy uczestniczyli już w pokazach i warsztatach. Szczególnym zainteresowaniem młodzieży cieszy się bezsprzecznie drukarka 3D, programowalne platformy mobilne (których elementy stworzono właśnie na drukarce 3D), hełm EEG, tablet graficzny, a także pojazd napędzany wodorem.

Z pewnością możliwości, jakie niesie za sobą wyposażenie laboratoriów CEW są dla młodzieży interesujące. Uczniowie Technikum nr 2 w Chojnicach nie są jednak bezkrytyczni wobec poznanych na warsztatach w CEW technologii:

„Podczas zajęć zaciekawiła mnie sama możliwość drukowania 3D. Zajmuje to dużo czasu, aczkolwiek jest to tanie i można wydrukować bardzo fajne rzeczy” twierdzi jeden z uczniów. „Technika ta posiada moim zdaniem wiele niedoskonałości i traktuję to jako ciekawostkę, aczkolwiek wróżę jej przyszłość w niektórych dziedzinach, jak medycyna.” Młodzież widzi też wiele możliwości wdrożenia technologii 3D w życiu codziennym: „Jest to urządzenie przyszłościowe może zastąpić wiele maszyn. Dzięki drukarce 3D będzie można samemu w domu wydrukować swoje samo zaprojektowane przedmioty”. „Zaciekawiło mnie, że za pomocą takiej drukarki można wydrukować niemalże wszystko. Bardzo mi się podobał taki samochodzik, który miał wydrukowane niektóre części za pomocą tej drukarki.”

Uczniowie przyznali, iż chętnie będą odwiedzać laboratoria CEW, a pozyskana wiedza praktyczna z pewnością przyda się im w zawodowej przyszłości. Być może trudno jest wyobrazić sobie zastosowania drukarki 3D w branży spożywczej, czy finansowej, nie jest to jednak żadne wyzwanie dla chojnickich uczniów. Technicy żywienia, poza drukowaniem w czekoladzie, chętnie podjęliby się druku kolorowych desek do krojenia, które będą miały dodatkowe ułatwienia (np. chwytak do sprawianej ryby). Logistycy myśleli już nad projektem eleganckich palet do transportu, najlepiej z wbudowanym dodatkowym kanistrem na paliwo, natomiast ekonomiści przeliczyli, jak opłacalne mogą być szkolenia druku 3D. Znaleźli też inny pomysł na prawdziwy biznes: drukowane na drukarce 3D ekskluzywne spinacze na banknoty. Może już wkrótce zastąpią one wizytówki prezesów największych firm?

Ideę powstania laboratoriów w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym podsumować można również cytatem z ankiety wśród uczniów: „Powinniśmy uczyć się częściej o takich rzeczach, mogą one nam pomóc w przyszłości, dać jakiś ciekawy pomysł na biznes, czy coś”.

Zakup wyposażenia laboratoriów w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym w Chojnicach jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Centrum Edukacyjno Wdrożeniowe

Celem nadrzędnym projektu jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności firm z powiatu chojnickiego i człuchowskiego poprzez utworzenie Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego w Chojnicach. Celem bezpośrednim jest stworzenie przestrzeni i funkcjonalności zapewniającej kreowanie procesów proinnowacyjnych w subregionie chojnicko-człuchowskim. Projekt zakłada również stworzenie nowego produktu, jakim są specjalistyczne usługi szkoleniowe i doradcze.

Strona: cewchojnice.eu
Eksperymentarium

Śniadania biznesowe

Konferencje, szkolenia, targi itp

Zielony Tydzień Zawodowca

Zielony Tydzień Zawodowca

12 Lut 2024 Konferencje i szkolenia

Bezpieczna praca i środowisko

Bezpieczna praca i środowisko

23 Paź 2023 Konferencje i szkolenia

Konsultacje dla klimatu

Konsultacje dla klimatu

19 Paź 2023 Konferencje i szkolenia

CEW na Facebooku

Biuletyn Informacji Publicznej
 

O projekcie

Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe w Chojnicach to Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, Więcej

Na stronie

Odwiedza nas 59 gości oraz 0 użytkowników.

Dane kontaktowe

  • ul. Piłsudskiego 30 a,
    89-620 Chojnice
  • +48 52 334 44 50
  • +48 52 334 44 51