Wydrukuj tę stronę

SKIP

Czytany 4438 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

26.07.2013

Energetyczna konferencja za nami

W dniu 25.07.2013 Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe w Chojnicach zamieniło się w centrum nowoczesnych technologii energetycznych. Zorganizowaną przez SKIP konferencję uzupełniły stoiska wystawowe i możliwość pozyskania doradztwa bezpośrednio od producentów i dostawców branż tzw. zielonej energii.

Podczas paneli wykładowych uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, co kryje się pod pojęciami OZE, czy technologii energooszczędnych i pasywnych, mieli okazję poznać konkretne rozwiązania od podszewki, zobaczyć i dotknąć nowoczesnych urządzeń. Uczestnicy przedsięwzięcia mieli okazję zapoznać się z ekonomicznymi, społecznymi i ekologicznymi korzyściami płynącymi z zastosowania odnawialnych źródeł energii, takimi jak:ograniczenie emisji i redukcja kosztów ogrzewania.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii

18.07.2013

Dobra Energia to podstawa!

O dużej wrażliwości artystycznej naszej przedsiębiorczej młodzieży zdążyliśmy się już przekonać dzięki warsztatom filmowym, koncertom i konferencji jazzowej. Teraz SKIPowcy udowadniają, iż są wrażliwi również na problemy naszej planety. Już 25 lipca 2013, w godz. 10-19 zapraszamy na przygotowaną przez Samoorganizujący Klub Innowacyjnych Przedsiębiorczych Konferencję Dobrej Energii!

Zaproszeni przez SKIP wykładowcy nie tylko przybliżą zasady pozyskiwania energii z ekologicznych i odnawialnych źródeł, ale przedstawią także najnowsze technologie w zakresie oszczędzania zużycia energii w każdym domu i w każdej firmie. Każdy uczestnik panelu wykładowego będzie w stanie odpowiedzieć na szereg tylko pozornie prostych pytań:

  • Czy odnawialne źródła energii to worek bez dna?
  • Czym różni się solar od baterii słonecznej? A bateria od fotoogniwa?
  • Pompa ciepła typu powietrze – woda – co właściwie grzeje, powietrze, czy woda?
  • Jak zbudować własną elektrownię wiatrową?

Młodzi przedsiębiorcy pozyskali nie tylko wykładowców na konferencję, ale dodatkowo poszukali i zaprosili do udziału szereg przedsiębiorców działających w regionie w branży OZE i technologii oszczędzania energii. Zatem dodatkową atrakcją przygotowaną przez SKIP będą stoiska wystawowe firm działających w branży dobrej energii, czyli Targi Dobrej Energii. Każdy uczestnik będzie miał możliwość dyskusji ze specjalistami z dziedzin: solary, fotowoltaika, baterie słoneczne, pompy ciepła, biogazownie, elektrownie, oświetlenie ledowe, budownictwo pasywne, technologie energooszczędne.

Samoorganizujący Klub Innowacyjnych Przedsiębiorczych zaprasza do udziału w konferencji i targach wszystkich zainteresowanych oszczędzaniem energii i wykorzystaniem jej alternatywnych źródeł.

W programie znajdziecie dwa panele wykładowe:

  • 10.00 – 14.00: I część: możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w domu i w fabryce: solary, baterie słoneczne, elektrownie wiatrowe, biogazownie
  • 15:00 – 18:45: II część panelu: zarządzanie kosztami energii: oświetlenie ledowe, pompy ciepła, fotowoltaika, możliwości finansowania inwestycji ekologicznych

11.07.2013

Warsztaty młodego aktora

Hollywood, czy Broadway? Nie tylko film, ale i teatr stał się motywem przewodnim w poszukiwaniu własnej drogi zawodowej młodszej grupy Samoorganizującego Klubu Innowacyjnych Przedsiębiorczych.

W dniach 25 czerwca i 10 lipca b.r. nasi młodzi SKIPowcy pozwolili wprowadzić się w arkana sztuki scenicznej podczas warsztatów młodego aktora. Praca nad koordynacją ruchu, świadomością ciała, technikami emisji głosu, czy interpretacji tekstów, to nie wszystkie atrakcje teatralne, jakie czekały podczas szkoleń. Równie istotne, co niełatwe okazało się dla młodych przyszłych aktorów opanowanie tremy, stanięcie w świetle reflektorów – i danie sobie szansy na debiut.

Warsztaty teatralne okazały się doskonałą okazją do ćwiczeń ekspresji słownej i pozawerbalnej, której wysoka jakość ułatwia sukces w każdych okolicznościach współczesnego życia.

Zdjęcia z warsztatów możecie obejrzeć w galerii

03.07.2013

3 lipca br. Konferencję i warsztaty z zakresu improwizacji jazzowej w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym poprowadził gitarzysta, kompozytor i aranżer – dr Maciej Grzywacz.

Maciej Grzywacz, znany ze współpracy z takimi postaciami świata jazzu jak Avishai Cohen czy Tyler Hornby, przyjechał do Chojnic na zaproszenie młodzieży zrzeszonej w ramach Samoorganizującego Klubu Innowacyjnych Przedsiębiorczych.

Maciej Grzywacz zachwycił publiczność wyjątkową wrażliwością, nie tylko muzyczną. Podczas wykładu skutecznie obrazował uczestnikom co oznacza improwizacja, w jaki sposób można przekuć talent muzyczny w piękne aranżacje i co tak naprawdę decyduje o sukcesie muzyka.

Dodatkowym punktem programu konferencji była część warsztatowa, podczas której muzyk wprowadzał młodzież w tajniki gry i improwizacji na gitarze elektrycznej. Na zakończenie uczestnicy spotkania improwizowali już wspólnie z gitarzystą. Oczarowanej niezwykłymi umiejętnościami i charyzmą artysty młodzieży, z trudem przyszło pożegnanie z gitarzystą. Mamy nadzieję, że wkrótce nadarzy się okazja do powtórzenia spotkania z tą wyjątkową osobowością polskiego jazzu.

Więcej zdjęć znajdziesz w galerii

19.06.2013

Samoorganizujący Klub Innowacyjnych Przedsiębiorczych ma przyjemność zaprosić Państwa na konferencję i warsztaty „Improwizacja Jazzowa – czyli jak przekuć pasję w sukces” z udziałem światowej sławy muzyka dr Macieja Grzywacza. Spotkanie odbędzie się 3 lipca 2013 r. w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym w Chojnicach w godz. 10.00 – 15.00.

Improwizacja jazzowa to temat kolejnego przedsięwzięcia realizowanego przez przedsiębiorczą młodzież. Dzięki staraniom członków Klubu specjalnym gościem spotkania będzie dr Maciej Grzywacz – uznany gitarzysta, kompozytor i aranżer, który wraz ze swoim zespołem był dwukrotnie nominowany do Fryderyka. Maciej Grzywacz koncertował m.in. w Kanadzie, Izraelu, Francji, Niemczech, Rosji, Bułgarii, Rumunii, Szwecji, Finlandii, Holandii. Współpracował ze znanymi osobistościami świata jazzu, w tym z Avishaiem Cohenem, Tylerem Hornby, Maciejem Sikałą, Zbigniewem Namysłowskim, Piotrem Lemańczykiem.

W programie m.in. wykład na temat improwizacji jazzowej, panel dyskusyjny oraz ćwiczenia gry na gitarze z wykładowcą.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Poniżej program spotkania:

10.06.2013

Najmłodsi SKIP’owcy piszą swój scenariusz sukcesu!

Film , ta dziedzina okazała się najbardziej interesująca dla młodych uczestników projektu „SKIP – Samoorganizujący Klub Innowacyjnych Przedsiębiorczych”, którzy od 22 kwietnia 2013 uczestniczą w spotkaniach klubu przedsiębiorczości w ramach projektu. Młodzi ludzie sami postanowili wcielić się w rolę reżysera, scenarzysty, choreografa, operatora filmowego i montażysty.

Uczestnicy Klubu zapoznali się z informacjami dotyczącymi założenia firmy, poznali jakie wymagania należy spełnić aby uzyskać kredyt oraz założyć konto firmowe.

Napisali biznesplan a teraz są w trakcie pisania pierwszego scenariusza.

Już niebawem młodzi ludzie przejdą szkolenie, które poprowadzi znany aktor i reżyser z „Chojnickiego Studia Rapsodycznego”.

10.06.2013

Wirtualna Agencja Artystyczna już działa!

W ramach projektu „SKIP – Samoorganizujący Klub Innowacyjnych Przedsiębiorczych” starszą grupę, w wieku 18-24 lata tworzy 10 osób z terenu gminy Brusy i okolic. Ze względu na to, iż sami członkowie SKIP-u decydują o charakterze i tematyce spotkań, projekt zapowiada się bardzo interesująco.

Zajęcia klubu przedsiębiorczości SKIP rozpoczęły się w kwietniu i potrwają do końca września. Odbywają się na zasadzie założenia i prowadzenia symulacyjnego przedsiębiorstwa. W ramach podjętych działań powstała firma, którą jest Agencja Artystyczna zajmująca się szeroko pojętą kulturą, organizowaniem imprez, koncertów, ale także i pozyskiwaniem sponsorów na działania kulturalne.

Na zajęciach uczestnicy dowiedzieli się, jakie są zasady prowadzenia działalności, omówiono plusy i minusy własnej firmy, ewentualne zagrożenia i podzielono zakres obowiązków wszystkich uczestników w ramach założonej wirtualnej agencji artystycznej. Na samym początku odbyło się spotkanie z doradcą finansowym, na którym uczestnicy uzupełnili symulacyjnie wszelkie dokumenty potrzebne do założenia działalności gospodarczej i tak przygotowano do złożenia dokumenty:

  • zgłoszenie rozpoczęcia działalności do Urzędu Miejskiego w Brusach
  • zgłoszenie do Urzędu Skarbowego
  • zgłoszenie do ZUS i do Urzędu statystycznego.

Podstawowe obowiązki wynikające z prowadzenia własnej firmy wytłumaczył na kolejnym spotkaniu doradca prawny.

Następnie SKIP wybrał władze agencji artystycznej i ustalił zakres obowiązków pracowników firmy symulacyjnej.

Ideą projektu jest, by członkowie SKIP sami zaplanowali i przygotowali szkolenia, konferencję i inne działania w projekcie jak najbardziej odpowiadające ich zainteresowaniom, aby móc się przekonać, czy własna firma może być sposobem na realizację swoich pasji. Starsza grupa SKIP ma już za sobą pierwsze szkolenia, a także samodzielnie zorganizowany koncert.

Szkolenie na temat „Prowadzenia klubu muzycznego i innowacyjnych narzędzi promocji. Szanse i zagrożenia.” przeprowadził praktyk – menedżer jednego z bardziej znanych klubów muzycznych w regionie, pan Maciej Dobrzycki. Spotkanie trwało blisko 6 godzin, przy ciągłym zadawaniu pytań, a grupa wyniosła z tego spotkania bardzo dużo przydatnych informacji, które z pewnością wykorzysta w przyszłości.

W ramach projektu, oprócz szkoleń zaplanowane jest zorganizowanie konferencji. Grupa wybrała już temat oraz pozyskała jako wykładowcę światowej sławy muzyka.

Niewątpliwie największym osiągnięciem, które SKIP już zrealizował jako agencja artystyczna, było to znalezienie sponsora i zorganizowanie koncertu zespołu Midnight Travel. Było to pierwsze z działań „równoległych” w projekcie, tzn. związanych z działalnością klubu przedsiębiorczości, ale nie finansowane ze środków projektu. Uczestnicy samodzielnie też zaprojektowali, wykonali i rozdystrybuowali plakat promujący koncert (poniżej).

Plakat zaprojektowany i wykonany przez SKIP

05.06.2013

Młodzi, przedsiębiorczy, niezależni

Są młodzi i marzą o własnym biznesie. Członkowie Samoorganizujących Klubów Innowacyjnych Przedsiębiorczych udowadniają, że przedsiębiorczość idzie w parze z młodością.

„SKIP – Samoorganizujący Klub Innowacyjnych Przedsiębiorczych” to projekt realizowany ze środków PO KL, w ramach którego 16 osób w wieku 15-24 lat mieszkających na obszarach wiejskich powiatu chojnickiego uczy się przedsiębiorczości.

W powiecie chojnickim ponad 50 % bezrobotnych z obszarów wiejskich stanowią osoby do 25 roku życia. Wśród uczniów w tym wieku widać wyraźny podział na osoby mieszkające w miastach i poza nimi, ponadto młodzież z obszarów wiejskich nie wierzy we własne umiejętności, tak jak ich rówieśnicy z miast. Projekt wychodzi naprzeciw potrzebom uczniów mających bardzo ograniczony wybór zajęć pozalekcyjnych, w których mogliby uczestniczyć w czasie, kiedy czekają na transport ze szkoły do domu.

Uczestnicy projektu działają w ramach dwóch klubów: dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w wieku 15-18 lat i dla osób w wieku 18-24 lat, w szczególności bezrobotnych. Osoby biorące udział w projekcie podejmują działania, które mają pomóc im odnaleźć się w życiu zawodowym. Młodzi ludzie nawiązują współpracę z przedsiębiorcami, sponsorami, wykładowcami, przedstawicielami urzędów, szkół, uczelni wyższych, tworząc indywidualną sieć kontaktów przydatnych w przyszłej karierze zawodowej. Od podszewki poznają lokalny rynek pracy. Szkolą swoje umiejętności organizacyjne i komunikacyjne organizując szkolenia i konferencje zgodne z zainteresowaniami członków klubu. Oba kluby wkrótce odwiedzą również Centrum Nauki Kopernik, gdzie zapoznają się z praktycznymi zastosowaniami nauki i nowinek technologicznych.

Co najważniejsze w projekcie – to sami uczestnicy decydują, z czym związana będzie tematyka szkoleń i konferencji, sami również poszukują trenerów i szkoleniowców. Dzięki temu mają możliwość rozwijać swoją przedsiębiorczość w kierunkach, które ich najbardziej interesują, rozwijać pasje, które mogą stać się w przyszłości także ich drogą zawodową, a szkolenia z marketingu, czy związane z zakładaniem działalności nabierają zupełnie innego wymiaru. Starszy klub przedsiębiorczości postanowił otworzyć w ramach działania klubu przedsiębiorczości Wirtualną Agencję Artystyczną, młodzi ludzie dowiedzieli się już, jak prowadzić klub muzyczny, jak pozyskać sponsorów i zorganizować koncert. Już 19 czerwca organizują swoją pierwszą konferencję, na która jako wykładowcę udało im się pozyskać światowej sławy muzyka jazzowego. Samodzielnie projektowali też plakaty i zaproszenia na koncert. Młodsza grupa z kolei wiąże swoje zainteresowania z filmem, stawiają właśnie pierwsze kroki w dziedzinie pisania scenariusza i organizacji produkcji filmowej.

Bezrobocie w powiecie chojnickim oscyluje wokół 20 %. Aby zwiększyć poziom zatrudnienia niezbędne jest tworzenie nowych przedsiębiorstw. Młodzież która ukończyła kształcenie na poziomie zawodowym, w szczególności wychowane do tradycyjnego podziału ról społecznych kobiety, nie okazują zainteresowania prowadzeniem własnej działalności. Edukacja ekonomiczna prowadzona w ramach klubów przedsiębiorczości zwiększa szansę na to, że uczestniczący w nich młodzi ludzie w przyszłości założą własne firmy, tworząc tym samym nowe miejsca pracy.

Projekt „SKIP – Samoorganizujący Klub Innowacyjnych Przedsiębiorczych” realizowany jest przez Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe w Chojnicach w partnerstwie z Zaborskim Towarzystwem Naukowym z siedzibą w Brusach w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.5. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

17.05.2013

Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe w Chojnicach rozpoczęło realizację projektu pt.

„SKIP – Samoorganizujący Klub Innowacyjnych Przedsiębiorczych”.

Celem projektu jest aktywizacja w kierunku praktycznej nauki przedsiębiorczości młodzieży w wieku 15-18 oraz 18-24 lat z obszarów wiejskich powiatu chojnickiego. W ramach projektu powstały 2 kluby przedsiębiorczości SKIP, które przy wsparciu animatorów oraz doradcy finansowego i prawnego realizować będą szkolenia i konferencje związane z pasją i zainteresowaniami uczestników. Zapraszamy do śledzenia poczynań naszych SKIPowiczów na naszej stronie internetowej.

Projekt „SKIP – Samoorganizujący Klub Innowacyjnych Przedsiębiorczych” jest realizowany we współpracy z Zaborskim Towarzystwem Naukowym z siedzibą w Brusach. Projekt jest realizowany w ramach Priorytetu IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działania 9.5. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 i jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Centrum Edukacyjno Wdrożeniowe

Celem nadrzędnym projektu jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności firm z powiatu chojnickiego i człuchowskiego poprzez utworzenie Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego w Chojnicach. Celem bezpośrednim jest stworzenie przestrzeni i funkcjonalności zapewniającej kreowanie procesów proinnowacyjnych w subregionie chojnicko-człuchowskim. Projekt zakłada również stworzenie nowego produktu, jakim są specjalistyczne usługi szkoleniowe i doradcze.

Strona: cewchojnice.eu